Ślub humanistyczny – a może zacząć po swojemu?

22 stycznia 2021

Każdy ma swój pomysł na nasz ślub i wesele” – znacie to, prawda? Dla wielu par początek nowej drogi życia kojarzy się z negocjacjami z rodzicami, znajomymi. Niektóre panny młode żalą się, że czasami bardziej czują się jak recepcjonistki, gdy dzwoni wujek Stefan i pyta, czy w pokoju, który zarezerwowałaś w hotelu jest wanna czy prysznic.

Rety… Ale czy na pewno musi tak być? Czy ceremonia i dzień złożenia przysięgi małżeńskiej nie mogłyby być Wasze? Albo czy zadaliście sobie pytanie: Kto jest najważniejszą osobą na ślubie?

Jasne, możecie wybrać bieganinę stres, miliony spraw i wszystkich – poza Wami. Ale jest też inna opcja. Możecie też wybrać ślub humanistyczny i skupić się wyłącznie na Was. 

Top 5 pytań o ślub humanistyczny:

Po co mi ślub humanistyczny?

To osobista ceremonia, o przebiegu której decydujecie Wy sami. Może mieć dowolny przebieg i odbyć się w dowolnym miejscu. Limituje ją jedynie Wasza wyobraźnia (i porfel, niestety).

Czy związek małżeński jest ważny? Czy jest to taki “ślub cywilny” na zewnątrz?

Ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej. To sobie trzeba jasno powiedzieć. Formalnie nie jest uznawany ani przez kościół ani przez państwo. Zawierając taką ceremonię nie ma szans na prawne przywileje wynikających z założenia rodziny.

Kto prowadzi ślub humanistyczny?

Mistrz ceremonii humanistycznej (celebrant) według stworzonego przez Was scenariusza.

Dla kogo jest ślub humanistyczny?

Dla osób, które nie wziąć ślubu cywilnego i/lub kościelnego lub po prostu nie chcą. To sposób na własną, alternatywną ceremonię.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Cena może rozpocząć się już od tysiąca złotych. Tak naprawdę to zależy od Was, wybranych dekoracji i wymagań.

Ślub cywilny a ślub humanistyczny – dla kogo?

Jeśli kochasz urzędy, kwity, sztywniackie reguły i smutnych urzędników z łańcuchami na szyi. Ślub humanistyczny nie jest dla Ciebie.

W formalny związek małżeński, zawarty w urzędzie stanu cywilnego lub w kościele w Polsce nie mogą wejść wszyscy. Ślub kościelny jest dla par heteroseksualnych (bez rozwodu – chyba, że kościelnego). I ślub cywilny także ma swoje ograniczenia.

Po to, by poczuć na własnej skórze piękno ceremonii i powiedzieć sobie przysięgę małżeńską – można właśnie skorzystać ze ślubu humanistycznego.

Jeśli zatem nie zależy Ci na formalnościach lub po prostu jesteś po rozwodzie, nie chce Ci się załatwiać formalności dla partnera/partnerki zza granicy albo – chcesz mieć ślub pod girlandą na plaży – to idealna forma dla Ciebie.

Ale nie tylko. Skorzystać z tej ceremonii może każda para młoda, która nie traktuje ślubu jak umowy prawnej ale chce prawdziwego wyznania miłości, które jest nawet ważniejsze niż podpis pod dokumentem. Bo zaletą ślubu humanistycznego jest jego całkowita dowolność. Przebieg ślubu cywilnego jest ściśle określony

Zalety ślubu humanistycznego

BEZ KOMPLIKACJI – BEZ FORMALNOŚCI – BEZ SZTYWNIACTWA

Po co zatem komplikować sobie życie. Czy nie lepiej poddać się formalnym regułom ślubu cywilnego? Ślub humanistyczny ma jedną wielką przewagę nad ślubem cywilnym i kościelnym: jest totalnie, absolutnie: Wasz.

Wy wymyślacie jak ma wyglądać, Wy planujecie wszystko, łącznie z własnymi słowami przysięgi małżeńskiej.

Niektóre pary traktują ślub humanistyczny jako prawdziwie “swoją” ceremonię – a nic nie przeszkodzi, by potem wziąć “normalny” ślub, który będzie posiadał już skutki prawne.

Jak przebiega ceremonia ślubu humanistycznego?

Wymiana obrączek, podpisanie pamiątkowej przysięgi, przewiązanie rąk szarfami, wypuszczenie gołębi… – ślub humanistyczny nie ma żadnych zasad ani wymagań.

Możecie zrobić go po swojemu. O ile przebieg ślubu cywilnego jest sformalizowany i nie ma w nim niczego oryginalnego – tutaj możecie popuścić wodzy fantazji – od słów przysięgi na dekoracjach i miejscu kończysz. Nie ma żadnych regułek typu “Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodzinyuroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z…”.

Zazwyczaj z ust panny młodej i pana młodego padają słowa przysięgi – osobistej, w której przyszli małżonkowie wyrażają własne, a nie narzucone słowa.

Całość ceremonii zawarcia związku małżeńskiego w tej formule odbywa się zazwyczaj według przygotowanego scenariusza.

Przysięga małżeńska a ślub humanistyczny

Nie ma żadnych obowiązków wynikających z charakteru tej ceremonii. Przysięga jest własna (oczywiście można skorzystać także z gotowej), stworzona tylko i wyłącznie według Waszych preferencji.

Z naszego doświadczenia wiemy, że pary zazwyczaj poruszają w niej:

  • moment poznania
  • za co kochają się nawzajem
  • najbardziej romantyczne chwile
  • czego się spodziewają po związku małżeńskim

Nie ma reguły kto bardziej się stresuje – Pan młody czy panna młoda. Jednak ta część ceremonii jest zawsze najbardziej emocjonalną w całym wydarzeniu.

Ślub humanistyczny – dekoracje

Urzędy prawdopodobnie wszystkie wyglądają no cóż… jak urzędy i ciężko tam dołożyć coś od siebie. W plenerze można już poszaleć z jakąś oprawą muzyczna i dekoracjami. Dlatego kolejną zaletą ślubu humanistycznego jest Wasza dowolność w wyborze dekoracji.

To zależy od charakteru ślubu – czy jest to ślub plenerowy, boho czy planujecie ceremonię w innym stylu. Warto dołożyć starań aby udekorować samo miejsce ceremonii.

Tak, by wszystko do siebie pasowało i było w Waszym stylu. Ładnie wyglądają łuki ozdobione kwiatami, dywan na którym stają młodzi i girlandy kwiatów. Wszystko zależy od budżetu i Waszego pomysłu! 

Śluby cywilne w plenerze – oto nasze

galerie:

Kto prowadzi ślub humanistyczny? 

Ślub humanistyczny prowadzi “celebrant”. Ma on rolę “mistrza ceremonii”Może to być dowolna osoba, która musi wcześniej zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym.

Celebrant nie tylko przyjmuje Waszą przysięgę małżeńską, ale także służy pomocą w przygotowaniu scenariusza i radą przy przeprowadzeniu ceremonii.

Przebieg ślubu – po części oficjalnej

I tutaj niespodzianka: również nie ma żadnych reguł precyzujących ten temat. Jeśli macie uroczystość w ogrodzie – możecie zaprosić gości do stołu, jeśli w restauracji na obiad. Możecie też udać się na romantyczny pierwszy taniec.

Fotograf na ślub humanistyczny

Ślubne fotografie to więcej niż “pstryk” fotografa. To pamiątka na całe życie. By była idealna, należy się przygotować. Warto mieć do tego sprawdzonego partnera, który podpowie w kwestii stylizacji i koncepcji. A w tym chętnie Ci pomożemy.

To jest Wasz, najwspanialszy dzień. Ważne, by był z Wami taki fotograf, który będzie rozumiał Wasze potrzeby i przeniesie je na pamiątkowe zdjęcia. Jeśli szukacie empatycznych, emocjonalnych i kochających detale fotografów – zapraszamy do nas!

Wasze zdjęcia będą dopracowane w najdrobniejszych detalach i w wysokiej rozdzielczości. Otrzymacie je w formie pięknej galerii zdjęciowej i ręcznie robionym albumie.

Wiemy, że ślub i wesele to dla Was ogromny stres. Znalezienie miejsca, firm, przeforsowanie swojej wizji u rodziców. Dlatego stawiamy na pełen profesjonalizm i bezproblemową współpracę. 

Oto, co napisali o nas nasi klienci:

Łukasz i Kamil wiązali z nami muszkę, wybierali kolczyki, żartowali, ogarniali, rozluźniali atmosferę, byli radośni. Chyba lubią to co robią 😀 i ludzi też lubią 🙂 Goście byli zachwyceni.

Prawdopodobnie najlepsze zdjęcia z parkietu

Na ślubnych parkietach spędziliśmy łącznie więcej dni niż żyje chomik syberyjski. Wiemy, na co zwrócić uwagę, by uzyskać wspaniałe, dynamiczne ujęcia. A nawet… potrafimy rozruszać parkiet by uzyskać lepsze kadry.

A może ślub zagranicą?

Chcecie ślub na końcu świata? Pojedziemy tam dla Was. Jeśli kochacie podróże i chcecie przeżyć przygodę życia oraz marzy Wam się nietypowy ślub – to dla nas nie problem. Dopasujemy usługę i wycenę do Waszych potrzeb. Porozmawiajmy o indywidualnej ofercie dla Was.

SHARE THIS STORY